Günümüzde teknoloji bir hayli gelişti ama gelin görün ki doğa hala bizden üstün durumdadır. Uçak bileti aldığımızda türbülansı engellemek için henüz doğayı yenemedik, arabamızla yolda giderken yağmurun, dolunun, karın yolda çukurlar açmasını, rüzgârın yolu aşındırmasını ve ya denizi dalgalandırmasını hala engelleyemiyoruz. Biz bunları engelleyemediğimiz için de        “araç tutulması” olarak ifade ettiğimiz hastalık yani “Hareket Hastalığı” evrensel bir hastalık haline gelebiliyor. Kişinin ulaşım esnasında denge sisteminin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalık uçak bileti aldıktan sonra da başınıza gelebilir, otobüsle seyahat ettiğinizde de hatta lüks bir cruiser gemisinde de görülebilir.

Her birimiz hayatında bir kere de olsa beni uçak tuttu, beni araba tuttu, gemi tutması gibi terimler kullanmak zorunda kalmışızdır. Bunun sebebi vücut dengesini sağlayan iç kulak, gözler ve derin duyumuzun birbirine eşleşmeyen veriler göndermesiyle meydana gelmektedir. Dalgalı denizde geminin bir sağa bir sola sallandığını görürüz ama ayaklarımızı bastığımız taban hala aynıdır bir değişme ve sallama yoktur. Gözümüzün gördüğünü, derin duyumuz algılayamaz ve bu esnada hareket hastalığı başlar. Bir başka örnekle uçak bileti sorgulama yaptık, uçuş için en konforlu sınıftan biletimizi aldık. Uçuş esnasında bir türbülansa girdik. Ne olacak gözünüzle gördüğünüz bir şey yok ama uçak sarsılıyor. Bu örnekte de hareket hastalığınız denge sisteminizin uyuşmayan verileri yüzünden ortaya çıkabilmektedir.

Hareket hastalığı birçok kişide doğuştan yatkınlık söz konusu olabilirken kimi kişiler ise bu duruma karşı dirençli olabiliyorlar.

Uçak bileti alırken bu gibi sorunlarla karşılaşabileceğinizi, bunların doğanın birer kanunu olduğunu unutmayınız, iyi uçuşlar…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir