Hiç şüphesiz dünyada ve ülkemizde uçak yolculuğu ile yapılan seyahatlerin oranları diğer ulaştırma türleriyle yapılan seyahatlere oranla hızla artmaktadır. Uçak yolculuklarını tercih etmemizdeki ilk unsur şüphesiz, ulaşımın kara, deniz ve raylı sistem ulaştırmalarına göre daha hızlı olmasıdır. Uçak bileti almaya yöneldiğimizde de ilk düşüncemiz zaten hızlı bir ulaşım olmasıdır; fakat birçok havayolu firması var. Bu havayolu firmalarının kullandığı uçak portföyü de aynı olduğuna göre zaman konusunda üç aşağı beş yukarı hepsi eşit gibi duruyor. Peki, hız konusunda bir soru işaretimiz yoksa uçak bileti alırken hangi firmayı seçmeliyiz ve bu seçimi neye göre yapmalıyız.

Ülkemizde hizmet veren 10’u aşkın havayolu firması var, hali hazırda hepsinin hizmet statüleri, kalite standartları ve haliyle uçak bileti fiyatları da farklılaşıyor. Peki, bu firmalardan hangisinden uçak bileti almalıyız. Uçak bileti alırken nelere dikkat etmeliyiz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok havayolu firması ülkemizde hizmet veriyor. Siz A şehrinden B şehrine gitmek istediğinizde ilk olarak tabi ki bilet fiyatlarını incelersiniz. İlk olarak ucuz uçak bileti alabileceğiniz firmayı tercih etmek istersiniz. Peki, fiyatlar aynıysa neye bakmamız gerekir. Fiyatlarda aynıysa ilk olarak bakmanız gereken check-in ve seyahat öncesi işlemlerinde sizlere tanımış olduğu kolaylıklara bakabilirsiniz. Kimi firmalar online check-in imkanı tanırken, kimi firmalar hala bürolarından ve kiosklardan check-in hizmeti sunmaya devam ediyor. Seyahat öncesi işlemlerde de pek bir fark göremiyorsanız artık seyahatinizde konforu düşünmenizin vakti gelmiştir. Uçuş sırasında sizlere sunulan servis ücretleri, servisin ücretli mi ücretsiz mi olacağı gibi koşullara göre uçak bileti alabilirsiniz.

Sizlere uçak bileti almadan önce gözden geçireceklerinizi ve havayolu firması seçiminde göz önünde bulunduracaklarınızı kısaca anlatmaya çalıştık. Uçak bileti sorgulama yaparken bu adımlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. İyi Uçuşlar…

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir