38524[1]Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın himayelerinde Türk Hava Yolları ile Türkiye Ulusal Ajansı içinde bir gün evvel bir ortaklık anlaşması imzalandı. THY Genel Müdürlük binasında tertip eden törende THY hesabına Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, Türkiye Ulusal Ajansı hesabına da Mesut Kamiloğlu anlaşmaya imza attılar.

Ancak imza töreninden ilkin bir konuşma icra eden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ilkin THY için, ” THY bizim gözbebeğimiz, iftihar ettiğimiz, gurur duyduğumuz, seyahat etmekten keyif aldığımız bir havayolu. Artık dünya lideri. Daha önceleri nelerle uçtuğumuzu biliriz. Havayolu filomuz oldukça yakında 450 uçağa ulaşacaktır” diye konuştu.

İNDİRİM İÇİN PAZARLIK

İndirim oranını arttırmak için THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ile pazarlık eden Bozkır sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Şimdi burada imzalanacak protokolle Avrupa’ya yolcu edecek tüm Erasmuslu gençlerimize THY uçuşlarında yüzde 15’lik bir indirim ve 10 Kg ek bagaj hakkı sunmuş olunacak. Ama ben Sayın Topçu’nun oldukça iyi görüşme kabiliyeti bulunduğunu biliyorum. Ama ben de bu ülkenin Avrupa Birliği Başmüzakerecisiyim. Onun için kendisine bir rica da bulunuyorum. Bu yüzde 15 indirimi birazcık daha yukarılara çekebilir mi? Bu da bugünün bir hatırası olsun. Acaba bunu birazcık yükseltebilir misiniz?”

SİZİNLE MÜZAKERE EDİLMEZ

Bakan Bozkır’ın bu hitabı üstüne kendisini dinleyen Hamdi Topçu gülümseyerek, “Sizinle görüşme edilmez Sayın Bakanım. Ne yapalım, 20 bari yapalım” diye yanıt verdi.

Bunun üstüne AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır Topçu’ya teşekkür ederek, ” Çok teşekkür ederim Sayın Topçu. Bugün unutulmayacaktır. Gençlerimiz o olanaklardan yararlanırken bugünleri hep hatırlayacaktır” dedi.

Volkan Bozkır daha sonrasında şunları söyledi:

“AB süreci cumhuriyet tarihimizin çağdaşlaşma sürecidir. Türk insanının tüm alanlarda kendisini daha güvende mutlu hissedeceği bir dönemdir. Türkiye son 10 senede tüm sayıları üçe katlamıştır. Türkiye’nin asal güvenliği gençleri ve onların geleceğidir. Bu açıdan da Erasmus Projesi oldukça önemlidir. Bunun için şimdiye kadar 100 bin proje sunulmuş, bunun 26 bini kabul edilmiştir. Bunlar için 600 milyon Euro destek sağlanmıştır. 400 bin kardeşimiz yararlanmıştır. 800 Milyon Euroluk yeni katkı daha sunuyoruz. Oto tamirhanesinde çalışan bir çırağın da gidip mesleksel eğitimini Avrupa’da görmesi, üniversite öğrencisinden ortaokul öğrencisine kadar oldukça ehemmiyetli katkıların sağlandığı bir projeden bahsediyoruz.

AVRUPA’DAN GELEN YABANCI ERASMUS TALEBELERİ DE FAYDALANACAK

Bilet indiriminin yüzde 20 olmasını kabul eden THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu bu indirimin Avrupa’dan gelecek tüm yabancı Erasmus Projesi dahilindeki öğrencileri kapsayacağını da belirterek,” İşte buralardan yetişecek iyi donanımlı gençleri ihtiyacımız var. İşte biz bu desteği veriyoruz. Alınacak biletlerde ve kargolarda indirim sağlıyoruz” dedi.

Yapılan konuşmalardan sonrasında THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Türkiye Ulusal Ajansı Genel Müdürü Mesut Kamiloğlu’na birer tane tayyare maketi ile Osmanlı İbriği armağan etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir