27031[1]Türk Hava Yolları (THY) uçaklarında yeni bir dönem zamanı ile kabin amirlerine mini tabletler verildi.Tabletlerle sağlanması istenilen müşteri memnuniyetinin artacağı hedefleniyor.

THY Genel Müdürlük binasında gerçekleşen’Dijital Kabin Yönetim Sistemi (Digital Cabin Management System – DCMS) adı altında toplantıda konuşmada yer alan THY Genel Müdür Yardımcısı Kaptan Pilot Asaf Bora, böylesi bir dijital çağda adından söz ettirmiş THY’nin kalem kağıt ile uğraşmanın bu kurumsallığa yakaşmadığını belirterek bu projeye başlattıklarını belirtti.Bora, şunları söyledi:

“Yeni sistemde, kabin amirlerinin manuel olarak doldurduğu tüm formlar dijital ortama taşındı. Yaklaşık ayda 1 tondan fazla kağıt tasarrufu sağlanacak. Şu anda 2 bin 500 kabin amirine iPad dağıtıldı. Bir sonraki hizmette “yolcuya özel kabin” hizmeti verilebilmesine olanak sağlanacak. Hem kabin amirlerimizin hem de merkez yönetiminin etkin bilgi paylaşımı sağlanacak. Anlık raporlama yapılacak. Temizlik hizmetinde yaşanan aksaklıkların takibi sistem üzerinden yapılacak. Kabin arıza kayıtları sağlıklı olarak tutulabilecek.”

Aynı zamanda Pilotlar da i pad kullanacak!

Asaf Bora, kokpitte de boşuna yer kaplayan doküman yerine pilotların iPad kullanacağını belirterek, “Kabinde uyguluyorsunuz, kokpitte ne yapıyorsunuz? Kokpitte de çok yakında bir projemiz olacak. Kokpitte kullanılan el kitapçıkları ve diğer dokümanlar yerine, hepsinin elektronik bir ortamda, bir cihazın içerisine yükleyip bu şekilde kullanmak istiyoruz. Uçaklara montajına başladık. Bütün uçaklara monte edilecek. Kokpitte ikişer tane olacak” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir