Biliyoruz ki insanların uçuşları öncesinde ilk aklına gelen şey uçuşun güvenliği olmaktadır bu nedenle de uçak bileti alırken ilk dikkat ettiği şeyde güvenlik konusu olarak gözümüze çarpıyor. Özellikle THY son yıllardaki çıkışıyla birlikte bu sorunu büyük ölçüde ortadan kaldırmakta yani güvenliğe özel bir önem vermekte bunun için ise ekiplerine uçuş eğitim merkezi adı altında dönem, dönem kurslar vermekte. Bu şekilde güvenliğe önem verdiği içinde THY uçak bileti bakımından oldukça koltuk satan bir dünya devi olarak büyüyüp yoluna devam ediyor.

Uçakla seyahatlerimizde bizleri güler yüzle karşılayan yolculuğumuz boyunca rahat etmemiz için çalışan kabin memurları aynı zamanda uçuşumuzun güvenli geçmesini sağlamak için çok önemli görev ve sorumluluklara sahip bu kritik görev nedeniyle uçakta yaşanabilecek tüm olumsuzluklara karşı zorlu eğitimlerden geçirilen kabin memuru adayları uçmaya başladıkları andan sonra da 6 ayda bir yine bu eğitimleri almaya devam ediyor. İsterseniz sizlere THY yolları uçuş merkezinde kabin memurlarının uçakta karşılaşabilecekleri tüm senaryolara karşı aldıkları eğitimlerden bahsedelim.

Eğitimler yaklaşık olarak 2 ay sürüyor ilk yardımdan acil duruma suya ve karaya iniş tatbikatlarından tehlikeli madde eğitimlerine kadar 29 farklı eğitim için acil durumların gerçeğe % 99 yakın canlandırıldığı teknolojiler olabilecek en kötü senaryolar kullanılıyor. Örneğin uçuş eğitim merkezinde uçağın denize inmesine karşı kabin memurları burada bulunan büyük havuzda uygulamalı eğitimden geçiriliyorlar. Aynı zamanda uçakta yangın basınç düşüklüğü ve panik halinde neler yapılabileceğine dair tatbikatlar gerçekleştiriliyor. Olası bir tahliye anında tahliye slâytlarından atlayarak eğitim görüyorlar ve uçuşlarda olabilecek tüm sorunlar uygulamalı olarak anlatılıyor. İlk yardım eğitimlerinde ise sağlık bakanlığı eğitimi ve sınavı ile sertifika süreçlerine ek olarak uluslararası sertifika için bir eğitim daha veriliyor. Böylece kabin memuru adayları kalp krizi ve ya astım krizi geçiren bir yolcuya müdahale edebilecek yetkinliğe ulaşıyor. Kabin eğitimleri uçuş eğitim merkezinde yer alan kabin eğitim müdürlüğü tarafından yürütülüyor ulusal ve uluslararası otoritelerce belirlememiş standartlarda hazırlanan bu eğitimler uzman ve deneyimli öğretmenler tarafından veriliyor.

Tüm kabin ve kokpit ekiplerinin eğitimlerinden sonra alıştırma uçuşlarıyla göreve başlıyorlar alıştırma uçuşlarında da başarı sağlarlarsa o zaman havada kabin uçuşları başlıyor. 6 ayda bir  eğitimler alınıyor yani senede iki kez üç kez kişisel gelişim dahil bu tür eğitimler veriliyor.

Kendi personeli dışında Türk ve yabancı çok sayıda kuruma eğitim hizmeti veren THY eğitim merkezinde bugüne kadar eğitimden geçen kabin memuru sayısı 8000 ‘ i geçmiş durumda.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir