Somali’de içinde Türk Hava Yolları çalışanlarının bulunduğu araca saldırı düzenlendi. Güvenlik Şefi Saadettin Doğan hayatını kaybetti.

Somali’nin başkentinde Türk Hava Yolları çalışanlarının bulunduğu bir araca saldırı yapıldı!

Başından vurulan güvenlik şefi Saadettin Doğan hayatını kaybetti.

Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği, devreye girerek saldırganın kimliğinin tespit edilmesi ve olayın aydınlatılması için Somali makamları ile irtibata geçti.

DÖRT KURŞUN İSABET ETTİ

Bilgilere göre Doğan, yanında bir Somali vatandaşı ile aracının içindeyken saldırıya uğradı. Hareket halindeki aracını durdurmasıyla araca kimliği belirsiz kişiler tarafından ateş açıldı. Olay sırasında Doğan’a dört kurşun isabet etti. Doğan Deva Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılmasına rağmen kurtarılamadı.

“ARAŞTIRIYORUZ”

Saldırıdan sonra Mogadişu Büyükelçiliği hemen devreye girdi. Dışişleri Bakanlığı’na Doğan’ın durumu bildirilirken, Somali makamlarıyla temasa geçildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, “Saldırının sebebi de yapan da henüz belli değil. Büyükelçilik araştırma başlattı. Somali makamları ile temas halindeyiz” dedi.

Mogadişu’da daha önce de Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde intihar saldırısı düzenlenmiş çatışmada polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu. Saldırıyı Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üslenmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir