Kurban Bayramı’na sayılı günler kaldı. İstanbul ’a kurbanlıklarıyla girişlerini yapan hayvancılar, şimdiden tezgahları açtı. 4 Ekim Cumartesi, bayramın ilk günü kutlanacak. Kurban Bayramı öncesinde çalışan kesim, kaç gün tatil yapacağını merak ediyor.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ 4 GÜN

Herkes merakla beklediği haber sonunda geldi. Resmi açıklamaya göre bu yıl Kurban Bayramı 4 gün olacak. 4-5-6-7 Ekim günleri Kurban Bayramı tatil olacak.

Kısa bayram tatili, otogar yoğunluğunu azaltacak

Bu yıl Kurban Bayramı tatilinin kısa olması, hafta içine denk gelmesi ve yaz tatilinin yeni bitmiş olmasından ötürü bayram öncesi özellikle büyükşehir otogarlarında önceki bayramlarda görülen yolcu yoğunluğunun beklenmediği bildirildi,

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Mehmet Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl otogarlarda geçmiş yıllardaki gibi baskın bir yolcu yoğunluğu beklemediklerini, bunun da tatilin kısa olması, hafta içine rastlaması, vatandaşın daha henüz tatilden dönmüş ve okulların yeni açılması olmasından kaynaklandığını söyledi.

Bu yılki kurban bayramı tatilinin, otogarlardaki yoğunluk açısında geçmiş bayramlara benzemeyeceğini belirten Erdoğan, geçmiş yıllarda bayram tatili süresince Türkiye’de ortalama 8-10 milyon arasında kişinin otobüslerle seyahat ettiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Bu bayram aynı şeyi söyleyemiyorum. Bunun bu yıl yarıya inmesini, 4-5 milyon civarında gerçeklemesini bekliyoruz. Bu yıl Kurban Bayramı tatili dolayısıyla geçmiş yıllardaki gibi otogarlarda baskın bir yolcu yoğunluğu beklemiyoruz. Bu tatilin kısa, vatandaşın daha henüz yaz tatilinden dönmüş, okulların yeni açılmış olmasından ve tatilin hafta içine rastlamasından kaynaklanıyor.”

Bilete zam yok

Uçak seferleri, Ankara-İstanbul arasında Yüksek Hızlı Tren’in devreye girmesi ve özel otomobil sahipliğinin çoğalması nedeniyle bilet fiyatlarının artmadığını belirten Erdoğan, “Biz de uçağın ve hızlı trenin altında özel otomobilin biraz üzerinde fiyat belirliyoruz. Çünkü artık vatandaşlarımız seyahatin ekonomisini yapıyor, en az 4 kişi seyahat edecekse otomobilini tercih ediyor” ifadesini kullandı.

“Uzun hat” diye tabir edilen 300 kilometrenin üzerindeki hatlarda seferlerin yüzde 80-90 doluluk oranına ulaştığını kaydeden Erdoğan, uzun hatlarda yoğunluğun 25 Eylül’den itibaren başladığını, 300 kilometreden kısa mesafelerdeki yoğunluğun ise bayrama 1-2 gün kala başlayacağını ifade etti.

Erdoğan, ek ve ilave seferlerin 3-13 Ekim tarihleri arasında devreye gireceğini belirterek, yolculara şu tavsiyelerde bulundu:

“İlave seferlerde ‘B”‘ belgeli otobüsler kullanılacak. Yolcularımız endişelenmesi, bunlar bizim kullandığımız otobüslerle aynı standartlardadır. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bazı hususlara dikkat ederlerse kendi yararlarına olacak. Yolcularımız otogardan kalkan otobüslere binsinler. Emniyet kemerlerini taksınlar, korsan araçlara binmesinler. Mümkünse biletleri gidiş-dönüş olarak alsınlar.”

Kamu sektörüne mensup çalışanlar için Kurban Bayramı tatili arefe günü olan 3 Ekim Cuma gününden itibaren başlayacak. Özel sektörde ise durum biraz daha karışık. Kurban Bayramı tatili, genel itibariyle Cumartesi gününden itibaren başlayacak. KURBAN BAYRAMI NE ZAMAN ? 3 Ekim Cuma – Kurban Bayramı arefesi 4 Ekim Cumartesi – 1. gün 5 Ekim Pazar – 2. gün 6 Ekim Pazartesi – 3. gün 7 Ekim Salı – 4. gün

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir