jet-lag_nedir

Ankara’dan Esenboğa Hava limanından kalkıp THY uçak bileti alarak Brezilya’nın Brasil şehrine mi geldiniz. Kolunuzdaki saat gece yarısı 02:00 gösteriyor. Brasil havaalanında ise duvardaki saat 17:00 mı gösteriyor. Sizin biyolojik olarak çoktan uykunuz geldi. Brasil de ise akşam yeni başlıyor. Yoksa uçak bileti aldıktan sonra Jet-Lag nedir incelemediniz mi? İşte Jet-Lag tam da bu biyolojik saatin uçuş sonrası vardığınız yerdeki yerel saat ile uyuşmayarak tabiri caizse vücudunuzun şaşırması, allak bullak olması durumudur.

Jet-Lag Belirtileri Nelerdir?

Jet-Lag belirtileri, siz uçaktan indikten sonra birkaç saat içinde başlayacaktır. Aşırı yorgunluk, baş dönmesi, uykusuzluk, uyku düzeninde bozukluklar ana belirtileri olarak sayılabilir.

Bu saydıklarımızın yanı sıra ishal, kusma, kabızlık, iştahsızlık, baş ağrısı ve bulantı hali diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu belirtiler, bu sorunlar sizin biyolojik olarak gittiğiniz yerdeki yaşama adapte olana kadar süreceğini ve bu süreçte canınızı oldukça sıkacağını belirtmek isteriz. Bu süreç ortalama olarak 3-5 gün arasında seyretmektedir.

Jet-Lag’a Yakalanmamak İçin Ne Yapılabilir?

Öncelikle gideceğiniz; uçak bileti sorgulama yaparken gideceğiniz yere yapacağınız uçuş kaç saat gittiğiniz yerle yaşadığınız yer arasında kaç saat fark var inceleyiniz.

Gideceğiniz yerdeki biyolojik dengeyi çabuk kurabilmek için uyku ve sabah uyanma saatlerinizi zaman farkına göre bir-iki saat öne ve ya arkaya çekiniz.

Yolculuğa çıkmadan önce ve yolculuk sırasında bol bol su tüketiniz. Alkol ve kafein içeren maddelerden uzak durunuz.

Sürekli kullandığınız ilaçların kullanımı için doktorunuza başvurunuz.

Uçak bileti satın aldıktan sonra bu tavsiyelerimizi gözden geçirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir