•  

     

Yüksekova Havaalanı Altyapı Projesi Koordinatörü Ergezer: “Yüksekova’daki havaalanı inşaat çalışmalarının tamamlanmasıyla bölgede ekonomi, eğitim ve sosyal konularda büyük bir kalkınma gerçekleşecek. Bölgeye turist akını olacak”

Yüksekova ilçesinde 3 yıl önce yapımına başlanan havaalanı inşaatında çalışmalar aralıksız sürüyor. Önceki yıllarda yaşanan olaylar nedeniyle çalışmaların zaman zaman durdurulduğu havaalanı inşaatında, bu sene çözüm süreciyle çalışmalar erken başladı.

Yüksekova’ya 5 kilometre mesafedeki havaalanı inşaatında birçok koldan başlatılan çalışmaların, bu sene tamamlanması planlanıyor.

Hakkari Uçak Bileti Sorgula

Yüksekova Havaalanı
Altyapı Projesi Koordinatörü Şükrü Ergezer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yüksekova’daki havaalanı inşaat çalışmalarının tamamlamasıyla bölgede ekonomi, eğitim ve sosyal konularda büyük kalkınma yaşanacağını söyledi.

Havaalanı pist inşaatında beton kaplama için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Ergezer, havaalanı altyapı şantiyesinde 10 teknik ve 30 idari personelle çalışmalara devam ettiklerini belirtti.

Ergezer, şöyle konuştu:

“Pist üzerinde sıfırlama dediğimiz işlem için 1 greyder, 1 silindir ve malzeme temini için kullandığımız 20 kamyon çalışıyor. Yine sahada beton üretme tesisimiz mevcut. Çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Yine çevre emniyeti için tel örgüyle kanal çalışmalarımız devam ediyor. Nöbetçi kulübeleri ve Regülatör binası inşaatımıza da başladık. Pistin en zor kısmını atlattık. Dışarıdan malzeme temininde hemen hemen final noktadayız. Pist inşaatımızın yüzde 70’i tamamlandı. Bundan sonrası beton kaplama işi yapılacak.”

Hakkari Yüksekova Havaalanı Ne zaman açılacak?

– “2014 sonunda havaalanı teslim edeceğiz”

Ulaştırma Bakanlığının 2014 sonunda havaalanını işletmeye almak için kendilerime talimat verdiğini belirten Ergezer, Yüksekova’nın olumsuz mevsim şartlarına rağmen, ufak tefek aksaklıklar yaşamakla birlikte, 2014 sonu itibariyle havaalanı inşaatını bitirmek için gerekli organizasyonu yaptıklarını ifade etti.

Ergezer, “Bu yıl inşaatla ilgili yaşadığımız herhangi bir sıkıntı yok. Çalışmalarımız normal seyrinde devam ediyor” dedi.

– “Yüksekova için bulunmaz bir nimet”

Yüksekova havaalanının uluslararası nitelikte olduğunu belirten Ergezer, Amerika’dan uçağa binen bir yolcunun bu havaalanına iniş yapabileceğini kaydetti.

Ergezer, şunları ifade etti:

“Yurtdışından gelecek bir yolcu yöremizin güzelliklerini, insanını, ekonomisini tanıyacak ve katkıda bulunacak. Bu Yüksekova için bulunmaz bir nimet. Bu teknik bir iş. Belki işin yavaş gittiğini, seri olamadığımızı düşünüyorlar. Ancak havaalanı yapım tekniği, karayolu yapım tekniğine benzemiyor. Yaptığımız her imalatı önce Ulaştırma Bakanlığına kabul ettirmek durumundayız. Bu ne demektir, sahada görülmeyen birçok testi aynı anda yaparak bir sonraki imalata geçiyoruz. Yapmamız gereken de budur. Bu havaalanına normal şartlarda gerekirse forse çalışması planlayarak, 2014 sonunda uçak indirmeyi planlıyoruz.”

– “Bu coğrafyaya turist akını olacak”

Hakkari Uçak Bileti Sorgula

Hakkari Uçak Bileti Sorgula

Havaalanı olan her yörede ekonomi, eğitim ve sosyal anlamda kalkınma olduğunu gördüklerini anlatan Ergezer, havaalanıyla Yüksekova’nın gelişeceğini bildirdi.

Ergezen, “Bu coğrafyaya turist akını olacak. İleride belki bir kargo terminali planlayarak, yörede üretilen süt ürünlerini ve bölgedeki zengin Bitkileri dünyaya tanıtabiliriz. Yine ters lale tanıtılabilir. Avrupalılar bu işe ilgi gösterecek. Yine havaalanının tamamlanmasıyla 200 vatandaşımız burada istihdam edilecek. Burada dolaylı ve dolaysız yaklaşık 1000 kişi insan istihdam edilecek” dedi.

Havaalanı Üstyapı Proje Müdürü Süleyman Özbay ise üst yapı inşaatında fazla bir işlerin kalmadığını söyledi.

Binaların dış cephesinin tamamlandığını belirten Özbay, şunları dile getirdi:

“Sadece ufak tefek işlerimiz kaldı. İçeride de çalışmalar devam ediyor. Bina içlerinde hemen hemen bütün montaj işleri tamamlandı. Dokuz binada Asma tavan ve boya işleri kaldı. Sadece terminal binasında iş yoğunluğu kaldı. Bu binada işler titiz yürütülüyor. Onun dışında saha ve çevre düzenlemesi işlerimiz kalıyor. Ona da önümüzdeki hafta başlıyoruz. Buradaki işlerimizi de iki ayda bitiririz. Havaalanı üst yapı şantiyesindeki çalışmaların yüzde 90’ı tamamlandı. Çalışmaları ağustos sonunda tamamlayacağız.”

Özbay, havaalanıyla bölgede ticaret hacminin iki kat artacağını, turizmin gelişeceğini ve bölgenin çehresinin değişeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak :(AA)

3 Responses to Hakkari Yüksekova Havaalanı
  1. Allah bu hükümeti başımızdan eksik etmesin.Allah başbakanımıza sağlık sıhat versin.lütfen eylül 20 ye kadar açın şu havaalanını düğün varda 😀 ilk hafta da uçuşlar bedava olsa vallahi müthiş olur.emeğinize sağlık.

  2. Rabbim yar ve yardımcınız olsun insaAllah bir an once biter Annem orda onu daha cok gurecegim anlamina geliyu havaalanı ben 21 ekim de dundum oraya tekrar gitmek icin sabirsiz ca bekliyur olucam 🙂
    Allaha emanet olun

  3. Benim memleketim Rabbime emanet ol


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir