Hiç şüphesiz kadınların en hassas dönemlerinden birisi gebelik dönemidir. Bu hassasiyet tabi ki eşleri içinde aynı şekilde geçerlidir. Kadının hem biyolojik hem fizyolojik hem de ruhsal olarak hassas olduğu gebelik döneminde uçak yolculuğu yapması ne denli doğrudur, zararları var mıdır, yapılması gerekenler var mıdır? Bu gibi sorular aklınıza gelebilir. Uçak bileti sorgulama yaparken bu soruların cevaplarını sizlere elimizden geldiğince kısaca vermek isteriz.

Öncelikle araştırmalar gösteriyor ki uçak yolculuğunun belirlenmiş herhangi bir yan etkisi yoktur. Bunun yanı sıra bir pilot gibi bir hostes gibi sürekli olarak uçak yolculuğu yapamayacağımıza göre sürekli basınç değişikliklerinden de etkilenmemiz söz konusu değildir. Bilim adamlarının araştırmalarına göre yapılacak 1-2 uçuşunda sizlere etkisi olmayacaktır. Hali hazırda zaten doktorlar hamilelik sırasında sık sık yolculuk etmeyi önermiyorlar.

Hamilelik sırasında uçuş yapmanızda farklı bir problemiz yoksa bir sakınca yoktur lakin 36.haftalık bir gebeliği geride bıraktıysanız siz uçak bileti alsanız dahi uçuş öncesi kontrollerde bu gözlemlenecek ve uçağa alınmayacaksınızdır. Uçak bileti sorgulama yaparken hamileliğinize dair bir soru almayacaksınız lakin son uçuş öncesi havaalanı kontrollerinde bu fark edilerek uçağa alınmazsınız. Hal böyleyken zaten erken doğum risklerine karşın doktorunuzda 36.haftadan sonra kati olacak yolculuk yapmamanızı sizlere belirtecektir. Uçuş güvenliği ve kişisel güvenliğiniz, sağlığınız açısından birçok havayolu firması da 36.haftadan sonraki gebeleri uçuşlarına kabul etmezler.

Uçak bileti almadan önce bu bilgiler ışığında sorgulama yapmanızı tavsiye ederiz. 14. ve 27. Hafta aralığında kusma ve uyku hali bittiği için bu haftalar arasında gebeler gönül rahatlığıyla sitemizden ucuz uçak bileti alarak uçak yolculuğu yapabilirler, en ideal dönem bu dönemdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir