3.havalimanı İstanbul şehrine yapılacak olan 3. Havaalanıdır ve projesiyle oldukça dikkat çeken bir girişim olmuştur. Havalimanının yapılış amacı İstanbul’daki diğer havaalanlarının yoğunluğunu azaltmaktır. Bu havaalanı faal olarak çalıştığında senelik 150 milyona kadar yolcu kapasitesi olacaktır. Her ne kadar proje sürekli tartışılsa da 3. Havalimanı Avrupa’nın en büyük havalimanı olmasıyla dikkat çekecektir. 3. Havalimanı Karadeniz sahilinde, Terkos gölüne yakın bir yerde 7700 hektarlık bir alana yapılacaktır. Alanın bu kadar büyük olması nedeniyle de Avrupa’nın en büyük havaalanı olmaya hak kazanacaktır. 3. Havalimanı tahminlere göre senede 150 milyon kişilik bir yolcu kapasitesine sahip olacaktır. Bu da havalimanları arasında kırılması zor olan bir rekor olacaktır.

3.Havalimanı Harcamaları

havalimanı ülke tarihimizin en pahalı ama bunun yanı sıra da en büyük projesidir. 3. Havalimanı devletimize yaklaşık 23 milyar dolara mal olmuştur. Bu durum oldukça zararlı ya da büyük bir harcama gibi görünse de işin içi yüzü öyle değildir. 3. Havalimanı tamamlandığında senede yaklaşık 150 milyon yolcu taşıma kapasitesi olacaktır. 150 milyon yolcu demek havalimanının kendi masrafını birkaç senede çıkarması demektir. Dolayısıyla 3. Havalimanı büyüklüğü kadar getireceği kar payıyla da konuşulmalıdır. Özellikle son dönemde İstanbul’da diğer havaalanlarının yetersiz kalması ve buralarda yoğunluk yaşanması 3. Havalimanını daha da gerekli bir hale getirmiştir.

Havalimanı Yolcu Kapasitesi

3.havalimanı Avrupa’nın ve ülkemizin en büyük havalimanı olacaktır. Özellikle senede 150 milyon yolcu kapasitesi olması dünyada bilindik bir havaalanı olmasını sağlayacaktır. 3. Havalimanı 23 milyon dolar gibi dev bir rakama mal olmuştur. Fakat her ne kadar havaalanı için bu kadar büyük bir harcama yapılsa da taşıyacağı yolcu sayısıyla harcanan parayı da kısa süre içinde çıkaracaktır. 3. Havalimanının yolcu kapasitesi tahminlere göre senelik 150 milyon kişi olacaktır. Diğer havalimanlarına bakıldığında bu rakam gerçekten inanılmazdır. 3. Havalimanı ülkemiz ve Avrupa için son derece önemli bir projedir. Yalnızca uçuşlar için değil, ülke reklamı için de havaalanı aktif rol oynayacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir